Не е малък процентът от хора, които съобщават за дистрес на работното място под една или друга форма. Това каза управителят на Центъра за психично здраве "Д-р Петър Станчев” в Добрич д-р Северина Василева. Мотото на тазгодишния Ден на психичното здраве, който се отбелязва днес, е: “Безопасността на работната среда или психичното здраве на работното място", добави тя.
Жена на 26 години ще търпи общо наказание от осем месеца лишаване от свобода за неизпълнение на полицейско разпореждане, шофиране след употреба на наркотици и с регистрационен номер, издаден на друго превозно средство. Това съобщиха от Районния съд в Стара Загора. Престъпленията са извършени в землището на града през април т.г., а изпълнението на наказанието е отложено за срок от три години. На осъдената е наложена и глоба в размер на 500 лева.
Пред съда обвиняемата е признала и за трите престъпления. На посочената дата на околовръстен път на Стара Загора тя е попречила на орган на властта да изпълни служебните си задължения, като не е спряла на вдигната стоп палка. Тя е управлявала автомобила след употреба на метамфетамин, установена с протокол за химическа експертиза.
За всяко едно от трите деяния жената е получила отделно наказание, а съдът е определил да
Окръжният съд в Плевен постанови условно наказание на шофьор за катастрофа, при която е загинал баща му. Това се посочва в съобщение от пресцентъра на Окръжния съд в Плевен.
Случаят е от 15 август миналата година, когато подсъдимият Н.М. управлявал личния си автомобил по двупосочната ул. „Цар Самуил“ в град Плевен. В един момент внезапно навлязъл в лентата за насрещно движение, където се движел в противоположна посока друг лек автомобил. Двете превозни средства се сблъскват, а автомобилът на подсъдимия се ударил и в електрически стълб.
В резултат на настъпилото пътнотранспортно произшествие починал пътникът на предна дясна седалка в колата на подсъдимия, който бил негов баща.
Подсъдимият е многократно санкциониран за нарушения на правилата за движение по пътищата, но е с чисто съдебно минало, уточняват от съда.
Обвинителният акт по делото
Общинският съвет в Брезово ще заседава днес и ще направи анализ за състоянието на общинската пътна мрежа и безопасността на движение по пътищата в община Брезово. Това се съобщава на сайта на община Брезово.
На заседанието ще бъде обсъдена още информация за ефективността на общинската транспортна схема в общината. Също така ще се приеме Общинска стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците от община Брезово за 2024 - 2026 г.
Сдружение с нестопанска цел "Местна инициативна група Брезово, Братя Даскалови" ще представи информация относно изпълнението на стратегията за воденето от общностите за местно развитие. На 18 т-о заседание на Общински съвет-Брезово предстои да се приеме и годишен план за ползване на дървесината за 2025 г. на община Брезово.
Полицията във Варна задържа 12 души от организирана престъпна група, която се е занимавала с придобиване и разпространение на наркотици, съобщиха от Областната дирекция на МВР в крайморския град.
По-голяма част от задържаните са от криминалния контингент. Полицейските служители са извършили претърсване на няколко адреса в областния град, като са иззели различни по вид и количество високорискови наркотични вещества.
По случая има образувано досъдебно производство, което е под надзора на Окръжната прокуратура.
Припомняме, че в средата на септември в региона бе разбита друга организирана престъпна група, занимаваща се с производство, преработка и разпространение на високорискови наркотични вещества.
Благотворителен концерт под наслов „За Поля – с любов“ събра на една сцена в Разград любители на изкуството от различни възрасти. Музикалната проява, организирана от Капанския ансамбъл, бе в подкрепа на Павлина Стоева, която се бори с тежко заболяване. Залата на Общинския културен център се препълни с жители на Разград, дошли да съпреживеят магията на музиката и танца, и да станат съпричастни към съдбата на Поля, която от 25 години е част от Капанския ансамбъл.
В концерт-спектакъла се включиха артистите от Капанския ансамбъл и формациите към него - Средношколската танцова формация „Лудогорска младост“ и Детския танцов ансамбъл „Лудогорче“. Участваха още Средношколският танцов състав при Народно читалище „Напредък – 1901“ и танцьорите от Детския танцов състав „Гецовлийчета“ при Народно читалище „Просве
По думите темата е актуална за съвременния човек, тъй като прекарва голяма част от ежедневието си на работното място. “Неблагоприятните фактори там могат да бъдат причина за отключване на различни психични заболявания, най често в областта на тревожно-депресивния спектър. Стресът може да бъде фактор, но и също прекомерният натиск, натоварване, лошият микроклимат”, обясни д-р Василева.
Според д-р Василева пандемията от COVID-19 също се е отразила психически на обществото заради изолацията и усещането за несигурност и страх. “В резултат на пандемията се увеличи процентът на боледуващите от тревожни депресивни състояния и разстройства”, коментира тя.
Специалистът посочи, че употребата на психоактивни вещества също може да доведе до неблагоприятни социални и здравни последствия върху употребяващите. “Много често младите хора опитват психоактивни вещества заради средата си, за да се впишат, за да не се чувстват аутсайдери. Голям процент от подрастващите имат контакт по един или друг начин с психоактивни вещества или със свои връстници, които са употребявали, било то еднократно или неколкократно психоактивни вещества. Много често мотивът е търсене на удоволствени преживявания”, каза още д-р Василева.
Тя съветва хората, ако усетят някакъв проблем, да се обърнат към специалист. “На никого не би навредило една компетентна консултация с колеги от нашата специалност, за да може оттам нататък да се предприемат съответни действия, ако това се налага. Много често хората търсят други специалисти заради страх, че ще бъдат коментирани от познати или от членове на семейството, или пък прибягват към различни алтернативни методики, или пък се борят сами да се справят с психичното страдание, което имат. Това не е за препоръчване”, коментира Василева.
Приключи дарителската кампания, проведена в бургаски храмове за събиране на средства в помощ на пострадалите от летните пожари в селата Воден и Крайново, съобщиха на официалната си страница от Сливенската света митрополия. Набраните помощи от миряните в петте църкви е почти 6640 лева.
От Митрополията припомнят, че кампанията бе проведена с благословението на Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений, съвместно с християнско братство „Александър Георгиев – Коджакафалията“. Събраните средства ще бъдат предоставени на пострадалите от пожарите домакинства в община Болярово.
Припомняме, че няколко дни след огнената стихия в крайграничните села Воден и Крайново новоизбраният сливенски владика посети засегнатия район и предостави маси, столове и други дарове, нужни на семействата, останали без дом.
В подкрепа на 13-те домакинства от двет
Областен информационен център (ОИЦ) – Пазарджик приключи информационната си кампания, която обхвана всички общини в област Пазарджик, съобщиха от ОИЦ. Срещите се проведоха в периода от 2 до 22 ноември и имаха за цел да представят възможностите за финансиране на проекти от Европейските фондове за споделено управление до края на календарната година, добавиха от центъра.
На заключителното събитие, което се състоя в пленарната зала на Община Пазарджик, участие взе Нино Ненов, заместник-кмет на Община Пазарджик с ресор „Европейски фондове, програми и проекти“. В своето изказване Ненов изрази подкрепата на общината към всички заинтересовани страни и припомни, че администрацията и неговият екип са винаги на разположение за партньорства, съдействие и допълнителни разяснения относно възможностите за финансиране по програмите.
По време на кампанията б
Институциите в област Ямбол са в готовност за реакция при усложнена зимна обстановка, направена е добра организация. Това увери в коментар пред медиите областният управител Николай Костадинов след заседание днес на Областния щаб за защита при бедствия.
Снегопочистващата техника в Ямболска област е на разположение. Зимното поддържане на 635 км републиканска пътна мрежа на територията на областта ще се извършва от 60 машини. Още 13 комбинирани машини са за 35-километровия участък от автомагистрала „Тракия“ в региона, каза директорът на Областното пътно управление инж. Галин Костов.
Осигурени са необходимите количества с инертни материали. Складирани са в шест обособени пункта в Ямболско – при пътните възли „Кабиле“ и „Зимница“ на автомагистрала „Тракия“, до пътен възел „Петолъчкатата“, в Ямбол, Елхово
Общинският съвет в Хитрино ще обсъжда на днешното си заседание актуализацията на бюджета на Общината за 2024 година, съобщи кметът Нуридин Исмаил.
По думите му съветниците ще трябва да гласуват и докладна записка, свързана с приемането на авариен план за провеждането на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи при бедствия, аварии и катастрофи, възникнали на територията на обект „Склад за препарати за растителна защита” в с. Тимарево.
„Това са първите две точки в дневния ред на заседанието на Общинския съвет в Хитрино. Ще бъдат разгледани общо шест докладни записки, като е предвидена и седма точка – питане“, допълни Исмаил.
Таксиметрови шофьори от цялата страна ще излязат на протест днес, обявявайки се срещу поскъпването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.
От 08:00 часа сутринта такситата ще започнат да се събират пред Националния стадион „Васил Левски“, а от 09:00 часа колоната ще потегли под формата на автошествие по маршрут, преминаващ покрай всички институции, имащи отношение към проблема с повишаването на гражданската отговорност, посочват организаторите.
От Националния таксиметров синдикат съобщиха на своята фейсбук страница, че организират проявата заедно с Браншова организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в България и Браншова камара на таксиметровите водачи и превозвачи.
Организаторите посочва, че едновременно с авто-колоната в София ще тръгнат и шествия с таксиметрови автомобили в Бургас, Варна, ,Велик